Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

دختر سنگنورد ایران از مسابقات گزینشی المپیک کنار گذاشته شد

چهارشنبه 16 خرداد 1403 ساعت 08:18

فدراسیون کوهنوردی بر اساس بررسی های کمیته فنی، یکی از سه سنگنورد صاحب مجوز خود برای حضور در رقابت های گزینشی المپیک را از اعزام به مرحله نهایی این رقابت ها کنار گذاشت.

تکلیف سهمیه های باقی مانده رشته سنگنوردی برای بازی های المپیک ۲۰۲۴ المپیک تا کمتر از یک ماه دیگر با برگزاری آخرین مرحله رقابت های گزینشی به میزبانی بوداپست (۳۱ خرداد تا ۳ تیر) مشخص می شود.

در واقع مجموع نتایج و عملکرد سنگنوردان شرکت کننده در رقابت های گزینشی مجارستان با لحاظ کردن امتیازات آنها در رقابت های گزینشی شانگهای که دو هفته پیش برگزار شد، تکلیف سنگنوردان اعزامی به پاریس را مشخص می کند.

رضا علیپور، الناز رکابی و محیا دارابیان سه سنگنورد ایران هستند که از طرف فدراسیون جهانی کوهنوردی و صعودهای ورزشی مجوز حضور در این دو رویداد را کسب کرده بودند. هر سه نفر آنها در مسابقات شانگهای شرکت داشتند و با حریفان شان در ماده سرعت و لید بولدر رقابت کردند.

رضا علیپور تنها نماینده ایران در بخش مردان مسابقات گزینشی المپیک است که در شانگهای ضمن جابه جایی رکورد سرعت ایران در جایگاه ششم مسابقات ایستاد. در این ماده اما محیا دارابیان نتوانست از مرحله مقدماتی صعود کند و با کسب جایگاه بیستم به کار خود پایان داد.

الناز رکابی هم در این رقابت ها به عنوان تنها نماینده ایران در ماده لید بولدر (کمباین) بود که با رتبه سی و سوم به کار خود پایان داد.

این عملکرد ملی پوشان سنگنوردی ایران طی سه جلسه کمیته فنی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی و در حضور رضا زارعی رییس این فدراسیون مورد بررسی قرار گرفت. بر این اساس و طبق نتیجه آنالیز وضعیت آنها، تصمیم گرفته شد محیا دارابیان اعزامی به بوداپست برای حضور در مرحله پایانی مسابقات گزینشی المپیک نداشته باشد اما این اعزام برای علیپور و رکابی انجام می شود.

رضا زارعی رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی که پیش از این تحلیل خود از عملکرد سنگنوردان ایران در شانگهای را عنوان کرده بود، در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد این تصمیم اتخاذ شده توضیح داد و گفت: پیش ازاین گفته بودم که اگر علیپور عملکردش در شانگهای را در بوداپست هم داشته باشد، می تواند سهیمه المپیک را بگیرد. نتیجه بررسی ها و ارزیابی ها در کمیته فنی هم به همین نتیجه منجر شد. بنابراین اعزام او به بوداپست قطعی است.

وی تصریح کردک دختران سنگنورد ایران اما شانس اینچنینی برای دستیابی به سهمیه ندارند. دارابیان در شانگهای امتیاز مناسبی نگرفت. او با عملکردی که در چین داشت باید در بوداپست خیلی خیلی خوب کار کند تا به نوعی جبران کرده باشد. الناز رکابی هم در مسابقات گزینشی شانگهای شرایط مناسبی نداشت، شرایط رکابی هم مانند دارابیان است. از نگاه منطقی، او هم شرایط کسب سهمیه را ندارد.

رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی تصریح کرد: البته الناز رکابی این موقعیت را دارد که بتواند یکی از سهمیه فدراسیون های جهانی برای المپیک را از آن خود کند. به همین دلیل او به بوداپست هم اعزام می شود تا این فرصت برایش محفوظ بماند اما از آنجا که دارابیان نه برای کسب سهمیه و نه برخوردار شدن از سهمیه فدراسیون جهانی، شانسی ندارد به بوداپست اعزام نمی شود.

زارعی تصریح کرد: بنابراین سنگنوردی ایران در رقابت های گزینشی المپیک به میزبانی بوداپست دو نماینده دارد. رضا علیپور و الناز رکابی به این مسابقات اعزام می شوند. مرتضی محمدی هم مربی اعزامی است. او مربی سرعت است.

وی در مورد سهمیه ای که از طرف فدراسیون جهانی کوهنوردی و صعودهای ورزشی و برای المپیک در اختیار برخی کشورها قرار می گیرد، گفت: این سهمیه بر اساس یکسری شاخص ها به کشورهایی تعلق می گیرد که ورزشکاران شان سهمیه ای برای المپیک نگرفته اند اما به نوعی صلاحیت حضور در بازی ها را هم دارند. بنابراین اگر رضا علیپور در بوداپست بتواند سهمیه خود را قطعی کند، رکابی شانسی برای گرفتن سهمیه فدراسیون جهانی ندارد اما در غیراینصورت و اگر رضا علیپور به هر دلیلی سهمیه نگیرد، احتمال برخوردار شدن از سهمیه فدراسیون جهانی وجود دارد. در هر صورت برای حفظ شانس رکابی برای گرفتن سهمیه فدراسیون جهانی، او را به بوداپست اعزام می کنیم.

دعوای زرگری تقوی و یک دوست روی آنتن شبکه ورزش!

فریب آمار و رنکینگ های پیش از المپیک را نخوریم!!

به بهانه شروع بکارجدید نشریه فرهنگی ورزشی منهای فوتبال

وزیر ورزش از ارائه خدمات بی‌سابقه بیمه‌ای به قهرمانان خبر داد

عالمیان با شکست در مقابل حریف ژاپنی از رسیدن به مدال باز ماند

اینجا فوتبال نداریم!

۲ نقره و یک برنز آزادکاران ایران در روز نخست تورنمنت مجارستان

پینگ پنگ باز نوجوانان ایران درمسابقات کانتندر سوئد مدال برنز گرفت

استانبول میزبان بازیهای 2027 اروپا

ایران میزبان تریال قهرمانی آسیا شد

تداوم پیروزی نوشاد عالمیان در مسابقات زاگرب

حاشیه های انتخابات فدراسيون انجمن های ورزشی/ از سابقه ساختگی تا ثبت نام عجيب

برافراشتن حلقه های المپیک بر فراز برج ایفل

فدراسیون بادبانی منحل شد، اما همچنان فعال است!/ فعالیت فدراسیون منحل شده با چراغ خاموش

نایب قهرمانی ایران در رقابت‌های کشتی آزاد مجارستان

انتخابات فدراسیون دوومیدانی مهم تر است یا ریاست جمهوری؟!

هدف اصلی شبکه موزه‌های المپیک افزایش ترویج ارزش‌های ورزش و المپیک در جهان است

داود عزیزی رییس فدراسیون تنیس شد

از تاسیس تا انحلال فدراسیون ورزش های دریایی در ظرف 16 ماه

بودجه 95 میلیاردی فدراسیون دو و میدانی

پارالمپیک ایران از کمیته‌های مهم و تاثیر گذار آسیا و جهان است

نوشاد عالمیان راهی دور سوم حذفی شد

تیم ملی هندبال ایران عازم ترکیه شد

تیم ملی والیبال ساحلی جهت کسب سهمیه المپیک به چین می رود

وزارت ورزش انحلال فدراسیون راگبی را اعلام کرد

لباس کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۴ باید به تایید فدراسیون ها برسد

حذف امیرحسین هدایی از کانتندر اسلوونی

انتظارات دبیرکل کمیته ملی المپیک از رشته تنیس در بازی های آسیایی

آخرین رنکینگ المپین های تکواندو پیش از المپیک پاریس 2024

برگزاری مرحله دوم اردوی تیم ملي کاراته بانوان بزرگسال

عضویت چهار ایرانی در کمیته پارالمپیک آسیا

قضاوت دو داور بین المللی ژیمناستیک ایران در مسابقات قهرمانی آسیا

داود عزیزی رییس فدراسیون تنیس شد

آتش سرد باورها را می سوزاند

از تاسیس تا انحلال فدراسیون ورزش های دریایی در ظرف 16 ماه

قهرمانی سریع‌ترین مرد ایران در فرانسه

بازگشت پیمان به شمشیربازی ایران

پایان مسابقات انتخابی کاراته با معرفی نفرات برتر/ راه یافتگان به اردوی تیم ملی مشخص شدند

به مناسبت۱۲ژوئن روز جهانی منع کار کودک

زارع تنها ایرانی صدرنشین رنکینگ جهانی کشتی آزاد