Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

لیگ نیم بند و این همه هیاهو!

شکایت و شکایت‌کِشی در کشتی

دوشنبه 06 بهمن 1399 ساعت 01:51

پس از اتفاقات روز فینال رقابت‌های لیگ کشتی که در آن استقلالی‌ها قصد داشتند به نشانه اعتراض با تیم نیم بند و ناقص وارد میدان شوند و متعاقب آن تهدید به محرومیت آنها توسط رییس فدراسیون صورت گرفت، اکنون و پس از گذشت حدود ۴۵ روز، بار دیگر آن زخم سر باز کرده و دامنه اختلافات بالا گرفته است.

اطلاعیه باشگاه آبی‌پوشان مبنی بر کسر از قرارداد و متقابلا شکایت بی‌درنگ کشتی‌گیران و مربیان تیم مذکور، دعوای طرفین را وارد مرحله تازه‌ای کرده است. ماجرا از آنجایی آغاز شد که رضا یزدانی سرمربی و مسعود نصیری سرپرست تیم استقلال پس از پایان مسابقات لیگ، گزارش عملکرد منفی کشتی‌گیران و مربیان خود را به مسئولان استقلال ارائه کردند تا تصمیم‌گیری لازم در مورد آنان اعمال شود.‌ ادعای سرمربی و سرپرست عدم همکاری و کارشکنی برخی از کشتی‌گیران و مربیان تیم بود که هرکدام بنا به دلایلی پشت استقلال را در مسابقه نهایی مقابل بازار بزرگ خالی کردند. برهمین اساس و طی روزهای گذشته جریمه‌هایی برای برخی اعضای کادر فنی و تعدادی از کشتی گیر این تیم در نظر گرفته شد. متقابلا و بلافاصله همان کشتی گیران و مربیان در کمیته انضباطی لیگ علیه تیم استقلال اقامه دعوا کردند. در سوی دیگر ماجرا، زمزمه نارضایتی مربیان و کشتی‌گیران تیم‌های آزاد و فرنگی قهرمان لیگ، یعنی بازار بزرگ و برخی دیگر از تیم‌ها نیز به گوش می‌رسد. آنان البته فارغ از اختلافات تیم استقلال از عدم پرداخت به موقع مطالبات خود توسط تیم‌ها گلایه دارند. مجموعه پس لرزه‌های حاصل از اتفاقات لیگ حکایت از این واقعیت دارد که برگزاری شتابزده و دستوری رقابت‌های مذکور بدون در نظر گرفتن تمهیدات لازم، زمینه را برای مشکلات بعدی فراهم کرده است. در بحبوحه حاکم بر اوضاع کنونی رییس فدراسیون بدنسازی که همچنان مسئولیت لیگ کشتی را برعهده دارد طی مصاحبه‌ای عنوان کرده تلاش خواهد کرد با کدخدا منشی، مشکلات را حل و فصل و حق و حقوق کشتی‌گیران و مربیان را از تیم‌ها باز ستاند. حال آنکه اگر قرار بود مشکلات با کدخدا منشی و ریش گرو گذاشتن حل و فصل شود که باید این اتفاق پیشاپیش رخ می‌داد و کار به صف آرایی متقابل، حمله از طریق فضای مجازی و گلایه‌های پنهان و آشکار کشیده نمی‌شد. مسئولان فدراسیون در توجیه برگزاری مسابقات لیگ در شرایط کرونا مدام بر طبل ایجاد فضای مناسب جهت کمک مالی به کشتی‌گیران و مربیان می‌کوبیدند. اکنون اما به نظر می‌رسد باوجود هیاهوی بسیار، هنوز جمع قابل توجهی از مربیان و کشتی‌گیران مطالبات خود را از باشگاه‌ها و تیم‌ها دریافت نکرده‌اند. حتی تیم متمول و توانمندی چون بازار بزرگ  ۵۰ درصد قراردها را پرداخت نکرده. در چنین شرایطی باید پرسید برگزاری چکشی مسابقات لیگ با شرایط سخت و شکننده دوران شیوع کرونا چه بار فنی مثبت و کدام بهره مالی مناسب را برای کشتی، کشتی‌گیر و مربی به همراه داشت؟ از همان ابتدا گفتیم لیگ نیم بند با این شکل و شمایل، حکایت شیر بی‌یال و دم و اشکم خواهد بود که نه تنها نفعی برای ورزش اول ندارد بلکه از ابهت و اقتدار کشتی خواهد کاست. نتیجه آن برگزاری شتابزده و پرفشار بود که باعث ابتلای جمع قابل توجهی از مربیان و کشتی‌گیران به کرونا شد، اکنون جای آنکه موجب انسجام و اقتدار کشتی را فراهم کند تبدیل به مشکلی شده که طی آن قهرمانان و مربیان شناخته شده و صاحب اعتبار رودر روی هم صف آرایی کرده‌اند. در این میان جای آنکه از بزرگترهای کشتی برای حل معضل یاد شده کمک بخواهیم، باردیگر پای نصیرزاده را به میان می‌کشیم تا نامبرده جای پرداختن به مشکلات فراوان بدنسازی و سروسامان دادن به فدراسیونی که تازه دست گرفته و  به قول خود وی دو میلیون مخاطب دارد، اوقات خود را صرف حل و فصل اختلافات لیگ کشتی کند!

باور کنید رییس فدراسیون بدنسازی در رودربایستی رفاقت  قرار گرفته و گرنه خوب می‌داند در تاریخ ورزش ما سابقه نداشته رییس یک فدراسیون، مسئول سازمان لیگ فدراسیون دیگر باشد! آن هم رشته افتخارآفرینی چون کشتی که ده‌ها مدعی امتحان پس داده پای کار خوابیده‌اند و عملکرد ایشان در اداره لیگ اظهر من الشمس است. با این وجود تفکری که علاقه‌مند به  کارگیری غیر کشتی‌گیران در فدراسیون است و حتی در هیات‌های استانی اصرار عجیبی به ادامه این روند دارد ظاهرا این تفکر با هیجان و شدت لازم همچنان پیش می‌تازد.

جمع بندی شرایط موجود یک نکته را به ذهن متبادر می‌کند و آن اینکه در شرایط حساس کنونی که تنها چند ماه تا بازی‌های المپیک باقی مانده و پیش از آن باید سهمیه‌های باقیمانده را در میادین پیش رو بگیریم، کشتی بیش از هر زمانی نیاز به آرامش و همدلی دارد اما فضای موجود قصه دیگری را بازگو می‌کند. پایان سخن اینکه حجم موجود از اختلاف و رویارویی در تاریخ کشتی کم سابقه است و بیم آن می‌رود دود آتشی که برافروخته شده پیش از همه به چشم  خود این ورزش برود بنابراین امیدواریم طرف‌های مدعی با درک شرایط حساس کنونی خویشتنداری پیشه کرده و گره اختلافات را با سرانگشتان تدبیر و درایت و نه با دندان، باز کنند.

به قلم:محمدرضا کاظمی

پافشاری باشگاه استقلال بر عدم پرداخت پول دو کشتی‌گیر و یک مربی

پافشاری باشگاه استقلال بر عدم پرداخت پول دو کشتی‌گیر و یک مربی

جوایز دلاری اتحادیه جهانی برای برترین‌های کشتی

جوایز دلاری اتحادیه جهانی برای برترین‌های کشتی

تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی در راه اوکراین

تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی در راه اوکراین

این اوضاع سر باز ایستادن ندارد

این اوضاع سر باز ایستادن ندارد

حضور وزیر ورزش در فینال لیگ کشتی خوش یمن نبود

حضور وزیر ورزش در فینال لیگ کشتی خوش یمن نبود

تداوم غیبت سرمربی کشتی فرنگی در مسابقات لیگ

تداوم غیبت سرمربی کشتی فرنگی در مسابقات لیگ

بازار بزرگ قهرمان لیگ برتر کشتی فرنگی شد

بازار بزرگ قهرمان لیگ برتر کشتی فرنگی شد

عباس‌پور و فیروزپور در فینال، بالی در دیدار رده‌بندی

تعویق رای دادگاه CAS درباره جودوی ایران برای سومین بار

تکاپوی کشورها برای حفظ وزنه‌برداری در المپیک

حواشی حضور مشاور سرپرست فدراسیون دوچرخه‌سواری در انتخابات

وقت خداحافظی نصیرزاده از کشتی فرا رسیده؟

کسب 4 مدال طلا، نقره و برنز توسط نمایندگان کشورمان

اردوی مشترک بانوان تنیس روی میز ایران و ترکیه در تهران

عقب نشینی 1000 داوطلب توکیو 2020 در پی اظهارات رئیس پیشین

دفاع تمام قد باخ از میزبانی پکن 2022

عزیزی‌خادم رئیس فدارسیون فوتبال شد

شهره موسوی نایب رییس بانوان فدارسیون فوتبال شد

تیم ملی تکواندو راهی بلغارستان می‌شود

قهرمانان رفتگر و چوپان، غیرمتخصصان مسندنشین ورزش

پایان کار تیم‌های ایران با ۳ طلا، ۲ نقره و ۳ برنز

به بهانه سالروز درگذشت سیامند رحمان

۱۲ ورزشکار به اردوی تیم کشتی آلیش بانوان دعوت شدند

آقای دبیر شما هم مسئول‌اید

صعود نوشاد و حذف نیما عالمیان از تور جهانی تنیس روی میز قطر

جودوی ایران رفع تعلیق شد

خواب ماندن یا آسیب دیدگی یک کشتی گیر در اوکراین؟

احسان‌پور و کریمی در جمع مدعیان به میدان می‌روند

منتظر حضوری قدرتمند در رقابت‌های قهرمانی آسیا باشید

مدال برنز برادران عالمیان قطعی شد

تعلل وزارت ورزش در اعلام نتیجه جلسه تایید صلاحیت کاندیداهای دوچرخه‌سواری

تلاش کیمیا علیزاده برای حضور در المپیک

هجوم جویندگان طلا به ورزش

عضویت سارا خادم‌الشریعه در کمیسیون ورزشکاران فیده

دعوت از بانوان وزنه‌بردار به اردوی آمادگی

فردین معصومی: از رییس فدراسیون گله دارم

محسن خوش طینت: تجلیل از پیشکسوتان ژیمناستیک را وظیفه می‌دانم

آسیب دیدگی شدید رییس فدراسیون کشتی هنگام تمرین

مربیان تیم‌های ملی هندبال بانوان انتخاب شدند

آیا اهداف مربیان در این میدان تامین شد؟

فدراسیون جهانی چه خوابی برای جودو ایران دیده است؟

چرخش قهرمانانه مهندسان

کارگرانی فارغ از هیاهوی کرونا در حال بازی والیبال

خواب ماندن یا آسیب دیدگی یک کشتی گیر در اوکراین؟

جودوی ایران رفع تعلیق شد

صعود نوشاد و حذف نیما عالمیان از تور جهانی تنیس روی میز قطر

آقای دبیر شما هم مسئول‌اید