Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

دوچرخه‌سواری بانوان زیر آوار مشکلات/ اسدی دست به «ویرانه» نزد!

شنبه 13 آبان 1402 ساعت 11:32

رئیس فدراسیون دوچرخه سواری که وعده داده بود به «ویرانه» این رشته در بخش بانوان توجه کند و مشکلات آنها را به حداقل برساند، تاکنون نتوانسته به اوضاع نابسامان این رشته سروسامان دهد.

با کسب مدال فرانک پرتوآذر در بازی‌های آسیایی هانگژو و ثبت یک تاریخ سازی در رشته دوچرخه سواری و در بخش زنان کام این رشته شیرین شد اما درست چند روز پس از این اتفاق و در میانه راه برگزاری بازی‌ها، لیگ برتر بانوان دچار یک چالش شد.

چالشی که به دلیل پرداختن جامعه ورزش و رسانه‌ای به بازی‌های آسیایی دیده نشد و با گذشت بیش از یک ماه به نظر می‌رسد مشکل رکابزنان در فصل جاری حل نشده باقی مانده و شاید حل این مشکل به فصل بعد مسابقات برسد!

در حالی که قرار بود لیگ دوچرخه سواری زنان در رده سنی بزرگسال و در بخش پیست ۹ مهر برگزار شود رکابزنان دختر کشورمان با اعتراض به مشکلات موجود و عدم حمایت باشگاه‌ها و فدراسیون، عدم پرداخت و نبود قرارداد رسمی از سوی باشگاه‌ها، عدم رغبت اسپانسرها برای حمایت از این رشته، تجهیزات گران قیمت و عدم حمایت در تأمین اقلام، وضعیت نامناسب برگزاری مسابقات و تعداد ورزشکاران کم، بر سر خط خود در مسابقه حاضر نشدند تا این مرحله از مسابقات لغو شود.

حتی یکی از نمایندگان دوچرخه سواری زنان کشورمان هم چند روز بعد به نمایندگی از جامعه خود با رئیس فدراسیون جلسه داشت و مطالبات به حق خود را طی نامه‌ای به اسدی ارائه کرد.

دوچرخه سواری ایران در یک دهه پیش باشگاه‌های مطرح و فعالی نه تنها در داخل کشور بلکه فعال در بخش بین المللی داشت اما باشگاهداران این روزها با افزون شدن مشکلات اقتصادی، عدم نتیجه گیری ورزشکاران در میادین ملی، مشکلات و درگیری‌های داخلی فدراسیون و عدم ثبات مدیریت، دوپینگ‌های مثبت ورزشکاران باشگاهی و ملی و.. حمایت چندانی از این رشته نمی‌کنند و اکثر باشگاه‌های مطرح دیگر حاضر به سرمایه گذاری در رشته دوچرخه سواری نیستند.

این معضل بارها از سوی فدراسیون رسانه‌ای شده و ورزشکاران هم از این بابت گلایه می‌کنند اما به نظر می‌رسد وضعیت در دوچرخه سواری زنان حادتر است.

در بخش زنان، باشگاه‌ها حتی حاضر به انعقاد قرارداد رسمی و مکتوب با بانوان نیستند و اکثر ورزشکاران به صورت توافقی تنها با نام باشگاه در مسابقات حاضر می‌شوند و در بهترین حالت با ۵ یا ۶ میلیون تومان و ملی پوشان حداکثر با ۲۰ میلیون تومان، به نام تیمی در لیگ و مسابقات رکاب می‌زنند. برخی هم برای اینکه شانس حضور در مسابقات را داشته باشند به نام هیأت‌ها رقابت می‌کنند و برخی هم بدون تیم می‌مانند!

در شرایطی که در این چند سال دوچرخه سواری زنان با وجود بی مهری ها پا را فراتر از مرزها نهاده و حتی چندین لژیونر مطرح چون دهقان و پرتوآذر را در تیم‌های مطرح اروپایی دارد و در بازی‌های آسیایی هانگژو و مسابقات قهرمانی آسیا هم صاحب مدال شده است، به نظر می‌رسد تحمل این بی مهری ها برای رکابزنان سخت باشد.

عدم حمایت باشگاه‌ها از دختران رکابزن و هزینه بسیار زیاد تأمین تجهیزات باعث شده تا بسیاری از آنها در شروع سن قهرمانی شأن خسته شده و از این رشته خداحافظی کنند و به رشته‌ای دیگری بروند. آنهایی که مانده اند تنها با حمایت خانواده‌ها ادامه می‌دهند.

جوانان علاقه‌ای به این رشته المپیکی ندارند چون آینده‌ای در آن برای خود نمی‌بینند، نه درآمدی، نه موفقیتی، نه باشگاهی و از آن مهمتر عدم تأمین امکانات و تجهیزات برای ادامه راه. این وضعیت به شکلی شده که در برخی مواد بخش پیست تنها دو، سه و شاید چهار نفر در خط استارت قرار بگیرند و همین باعث شده تا شاهد افول و افت شدید در سطح این رشته در بخش زنان باشیم.

رسول اسدی رئیس فدراسیون دوچرخه سواری در ابتدای ریاست خود این قول را داده که بتواند ویرانه این رشته را به مرور سامان دهد و یکی از بحث‌ها موضوع ساماندهی پخش تلویزیونی، لیگ‌ها و مسابقات داخلی، افزایش تعاملات با باشگاه‌ها و … بود اما فعلاً هیچ خبری از محقق شدن وعده‌های او نیست.

هر چند ساماندهی و حل مشکلات این رشته که این روزها به معنای واقعی چرخ‌هایش در حال توقف است سخت می‌باشد اما فدراسیون با تک مدال فرانک پرتوآذر و چهارمی علی لبیب رکابزن جوانش در بازی‌های آسیایی می‌تواند شروع خوبی را برای برنامه ریزی هایش و عبور از بحران‌های حاضر داشته باشد.

قطعاً ادامه روند فعلی می‌تواند خطر سقوط را برای این رشته و در بخش بانوان بیشتر کند به طوریکه ظهور تک ستاره‌هایی مانند لبیب، پرتوآذر، دهقان و.. هم در آینده گره‌ای از مشکلات این رشته باز نکرده و مشکلات افزون‌تر می‌شود.

اسدی در جلسه با نماینده ورزشکاران قول همکاری داده تا بتواند با سامان دادن به وضعیت قرارداد رکابزنان، این مشکل را حل کند. پایان فصل دوچرخه سواری نزدیک است و بعید به نظر می‌رسد که فدراسیون بتواند در احقاق حق رکابزنان در این فصل کمکی به آنها کند و به نظر می‌رسد پرونده درخواست دوچرخه سواران زن در این شرایط بسته خواهد شد!

منبع: خبرگزاری مهر

جریمه سنگین برای المپیکی حیوان آزار!

بازار داغ کارگروه های انتخاب کابینه دولت چهاردهم/ مصادره به مطلوب آرای مردمی با کارگروه های نمایشی

بررسی وضعیت بسکتبال ایران پس از مرحوم مشحون در گفتگو با محمدی منش

انتخاب رفقای جامانده از اتوبوس دولت برای ارابه ورزش ممنوع!  

تاسوعا و عاشورای حسینی، بر شما همراهان گرامی تسلیت باد

فینال ویمبلدون به اسپانیا رسید

المپیک- دوپینگ مالی - تقویت روحیه ملی

لغو سفر تيم بسكتبال سه نفره بانوان به آذربایجان

کاندیداها و تاریخ انتخابات فدراسیون شطرنج مشخص شد

برنامه قایقرانان ایران در المپیک مشخص شد

برنامه رقابت ورزشکاران ایران در المپیک ۲۰۲۴ پاریس

زمان دقیق رقابت های نمایندگان کشورمان در المپیک پاریس

ایران هشتاد و ششمین کشور در رژه افتتاحیه المپیک 2024

هاشمیه متقیان: شرکت ملی حفاری با حمایت از من نقش بسزایی در موفقیت ها داشته است

لغو سفر رئیس جمهور شیلی به پاریس 2024 بدلیل آشوب در این کشور

حضور قطعی وزیر ورزش در المپیک با وجود جابه‌جایی دولت

شروع غیر رسمی بازیهای المپیک پاریس از چهارشنبه

برگزاری اردوی تیم ملی کبدی زنان و جوانان دختر در تهران و شاهرود

اختلال سامانه های کامپیوتری و تاثیر بر پاریس 2024

400 قبض جریمه برای سوءاستفاده از خط ویژه المپیک

گفتگو اختصاصی منهای فوتبال با دکتر علی افتخاری عضو کمیته مارکتینگ اتحادیه جهانی کشتی

پاریس 2024 المپیکی با عدالت کامل جنسیتی

تدابیر سخت امنیتی و ضرر به کاسبی پاریسی ها

افتتاحیه پاریس 2024 جسورانه و لذتبخش

اختلال جهانی کامپیوترها و دشواری ورود ورزشکاران در پاریس

نوبت آخر آب تنی در رودخانه سن به رئیس جمهور فرانسه رسید

لیست ورزشکاران ایران در بازی های پارالمپیک پاریس 2024

ساختمان اسکان ورزشکاران ایران در دهکده المپیک 2024

هاشمیه متقیان: شرکت ملی حفاری با حمایت از من نقش بسزایی در موفقیت ها داشته است

400 قبض جریمه برای سوءاستفاده از خط ویژه المپیک

اختلال سامانه های کامپیوتری و تاثیر بر پاریس 2024

لغو سفر رئیس جمهور شیلی به پاریس 2024 بدلیل آشوب در این کشور

تشدید تدابیر امنیتی در پاریس با ورود ورزشکاران به دهکده

بیم و امید در ورزشهای آبی رودخانه سن

زمان دقیق رقابت های نمایندگان کشورمان در المپیک پاریس

حضور قطعی وزیر ورزش در المپیک با وجود جابه‌جایی دولت

نخستین اعزام بین‌المللی دختر موتورسوار ایران به مسابقات کاپ آسیا

لغو سفر تيم بسكتبال سه نفره بانوان به آذربایجان

هشتمی تیم تنیس زنان ایران در گروه دو آسیا

اعزام کاروان ایران به المپیک پاریس