Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

سه نکته در باره سند راهبردی کشتی

چهارشنبه 01 بهمن 1399 ساعت 08:39

نکته اول: فدراسیون کشتی طی مراسم با شکوهی از سند راهبردی ۸ ساله خود رونمایی و این سند را به عنوان چشم انداز فعالیت‌های آینده کشتی کشور معرفی کرد. ابتدا به تدوین کنندگان و صاحبنظران این سند اعم از دانشگاهیان، مربیان، کارشناسان، داوران، دست اندرکاران انستیتو و دیگر بزرگوارانی که در تهیه، گردآوری و نگارش این برنامه زحمت کشیده‌اند درود می‌فرستم که بالاخره پس از ماه‌ها تلاش و جدیت، آمال، آرزوها، و ایده‌آل‌های جامعه کشتی را در قالب یک برنامه ۲۴ ماده‌ای با ده‌ها بند یا به عبارتی ۲۴ فصل و ده‌ها ماده و تبصره فراهم و ارائه کردند.

به گزارش منهای فوتبال، قابل کتمان نیست بخش‌هایی از مفاد سند ارائه شده کم و بیش در دوره‌های گذشته نیز با شکل و شمایل متفاوت اجرا می‌شد اما معمولا آن برنامه‌ها مانند سند حاضر فصل بندی، منفک و شماره‌گذاری نبود. شاید محمدرضا طالقانی بیش از همه در رابطه با چگونگی اجرا و عمل برنامه‌های گذشته علم و اطلاع داشته باشد؛ هم او که به عنوان یکی از اعضای هیات رییسه فعلی فدراسیون  سند حاضر را خوب  اما پیاده کردن آن را مهمتر از خود طرح ارزیابی می‌کند.

استخوان خرد کرده و با تجربه‌ای چون منصور خان برزگر نیز با اندکی تردید اعلام کرده،  این طرح تا هرکجا اجرایی شود خوب است و حجت الاسلام موسوی لاریگانی تلویحا تاکید می‌کند، قرار نیست صددرصد طرح اجرایی شود چنانکه طرح‌های دولت نیز بیش از ۴۰ درصد محقق نمی‌شود (نقل به مضمون) با این توصیفات، انتظار از اجرایی شدن حداکثری طرح یا سند ارائه شده از سوی فدراسیون فعلی چندان معقول به نظر نمی‌رسد. خصوصا امکان تحقق این شعار که کشتی باید در سال ۲۰۲۸ قهرمان المپیک شود یا پیش‌بینی کسب تعداد مدال و جایگاه هر دو رشته در جدول مطروحه با سازوکار موجود و حتی سند ارائه شده بسیار دشوار به نظر می‌رسد. هرچند ما نیز علاقه داریم و آرزومندیم تا ورزش ملی و آیینی کشتی به توفیقات پیش‌بینی شده دست پیدا کند.

نکته دوم: به نظر می‌رسد طرح مذکور پیش از آنکه جنبه اجرایی و راهبردی داشته باشد بر پایه آمال و آرزوها بنا نهاده شده است. در جدول ترسیمی نیز اظهار امیدواری شده که کشتی بتواند در سال ۲۰۲۸ در میادین بزرگ جهان و المپیک به فلان تعداد مدال و بهمان جایگاه دست پیدا کند اما اینکه با کدام نقشه راه به این جایگاه برسد چندان روشن نیست.‌ شاید منظور این است که مطابق همین سند به جایگاه پیش‌بینی شده دست خواهیم یافت. در آن صورت پرسش مقدر آن خواهد بود وقتی که هنوز اطمینان به میزان درصد و چگونگی اجرای سند در میان نیست چگونه می‌توان هدف را تعیین کرد؟ ضمن اینکه کشتی از جمله رشته‌های ورزشی بدون رکورد محسوب می‌شود و هر لحظه امکان فروریختن معادلات از پیش تعیین شده در آن محتمل است. حتی اگر قرار باشد مطابق برنامه و گام به گام هم پیش برویم، چشم انداز تحقق چنین امری بی‌آنکه راه‌های دستیابی به کسب منابع مالی، انسانی، تخصصی و فنی طرح بیان شده باشد دشوار خواهد بود.  به عبارت دیگر هر طرح و سندی برای رسیدن به مرحله اجرا مستلزم داشتن سازوکارهای لازم و برنامه‌ریزی درست و اصولی است. اما در سندی که طی ۲۴ ماده و ده‌ها بند و تبصره ارائه شده، تدوین آیین نامه‌های فنی به آینده موکول شده اما روشن نیست با کدام شیوه و روش به این مهم دست پیدا خواهیم کرد. البته ذیل ماده ۵ و در ارتباط با حسن اجرای طرح و ضمانت آن، افرادی معرفی شده‌اند که بعید به نظر می‌رسد با توجه به یکی بودن مجری و ناظر طرح، امکان ایرادگیری و نقد به چند و چون اجرا، مورد توجه واقع شود. از سوی دیگر و باوجود تاکید رییس فعلی فدراسیون، تضمینی وجود ندارد نفر بعدی در اجرای آن ثابت قدم باشد.

نکته سوم:‌واقعیت این است که روح حاکم بر سند راهبردی کشتی حکایت از دست باز فدراسیون برای اعمال نظر و سیطره خود بر تمام ارکان این ورزش  دارد. نگاه کنید به بندهای مربوط به ساز و کار انتخاب مربیان، فعالیت‌های تیم‌های ملی، عملکرد هیات‌های استانی از جمله چگونگی تخصیص بودجه، لزوم شرکت در لیگ، ارزیابی عملکرد و حتی تعیین معیارهای انتخاب آنان که باید با نظر یا اراده فدراسیون انجام گیرد! به این ترتیب مسئولان فدراسیون با تایید و امضای اعضای هیات رییسه زیر سند و احتمالا جلب نظر هیات‌های استانی عملا سندی را در دست خواهند داشت که اختیارات فراوانی به آنان می‌دهد تا بتوانند در همه امور ریز و درشت ورزش اول اعمال نظر و حتی اعمال سلیقه کنند. زیرا همانطور که پیشاپیش اشاره شد، هنوز آیین نامه‌های مربوطه تدوین نشده و چه بسا پس از تدوین، سازوکارها برای انتخاب مربیان، چگونگی حضور قهرمانان در تیم‌های ملی و حتی انتخاب روسای هیات‌های استانی نیز در ید قدرت فدراسیون باشد. آنچه ذکر شد نگاه کلی به روح حاکم بر سند چشم‌انداز کشتی و برداشت نگارنده از محتوا و فحوای این برنامه بود. چه بسا دیگران نیز دیدگاه‌ها و نقطه نظرات منطبق یا متفاوتی داشته باشند که قابل تعمق خواهد بود.

به قلم: محمدرضا کاظمی

علی‌نژاد: با صدای بلند می‌گویم کشتی اولویت اول ورزش ایران است

علی‌نژاد: با صدای بلند می‌گویم کشتی اولویت اول ورزش ایران است

بنی تمیم: عضویت در شورای کشتی آسیا مستلزم برنامه و حمایت است

بنی تمیم: عضویت در شورای کشتی آسیا مستلزم برنامه و حمایت است

عباس‌پور و فیروزپور در فینال، بالی در دیدار رده‌بندی

تعویق رای دادگاه CAS درباره جودوی ایران برای سومین بار

تکاپوی کشورها برای حفظ وزنه‌برداری در المپیک

حواشی حضور مشاور سرپرست فدراسیون دوچرخه‌سواری در انتخابات

وقت خداحافظی نصیرزاده از کشتی فرا رسیده؟

کسب 4 مدال طلا، نقره و برنز توسط نمایندگان کشورمان

اردوی مشترک بانوان تنیس روی میز ایران و ترکیه در تهران

عقب نشینی 1000 داوطلب توکیو 2020 در پی اظهارات رئیس پیشین

دفاع تمام قد باخ از میزبانی پکن 2022

عزیزی‌خادم رئیس فدارسیون فوتبال شد

شهره موسوی نایب رییس بانوان فدارسیون فوتبال شد

تیم ملی تکواندو راهی بلغارستان می‌شود

قهرمانان رفتگر و چوپان، غیرمتخصصان مسندنشین ورزش

پایان کار تیم‌های ایران با ۳ طلا، ۲ نقره و ۳ برنز

به بهانه سالروز درگذشت سیامند رحمان

۱۲ ورزشکار به اردوی تیم کشتی آلیش بانوان دعوت شدند

آقای دبیر شما هم مسئول‌اید

صعود نوشاد و حذف نیما عالمیان از تور جهانی تنیس روی میز قطر

جودوی ایران رفع تعلیق شد

خواب ماندن یا آسیب دیدگی یک کشتی گیر در اوکراین؟

احسان‌پور و کریمی در جمع مدعیان به میدان می‌روند

منتظر حضوری قدرتمند در رقابت‌های قهرمانی آسیا باشید

مدال برنز برادران عالمیان قطعی شد

تعلل وزارت ورزش در اعلام نتیجه جلسه تایید صلاحیت کاندیداهای دوچرخه‌سواری

تلاش کیمیا علیزاده برای حضور در المپیک

هجوم جویندگان طلا به ورزش

عضویت سارا خادم‌الشریعه در کمیسیون ورزشکاران فیده

دعوت از بانوان وزنه‌بردار به اردوی آمادگی

فردین معصومی: از رییس فدراسیون گله دارم

محسن خوش طینت: تجلیل از پیشکسوتان ژیمناستیک را وظیفه می‌دانم

آسیب دیدگی شدید رییس فدراسیون کشتی هنگام تمرین

مربیان تیم‌های ملی هندبال بانوان انتخاب شدند

آیا اهداف مربیان در این میدان تامین شد؟

فدراسیون جهانی چه خوابی برای جودو ایران دیده است؟

چرخش قهرمانانه مهندسان

کارگرانی فارغ از هیاهوی کرونا در حال بازی والیبال

خواب ماندن یا آسیب دیدگی یک کشتی گیر در اوکراین؟

جودوی ایران رفع تعلیق شد

صعود نوشاد و حذف نیما عالمیان از تور جهانی تنیس روی میز قطر

آقای دبیر شما هم مسئول‌اید