Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

اولین رشته گروهی صعود کننده به المپیک 2020

نفس راحت بسکتبال ایران

يكشنبه 17 شهریور 1398 ساعت 07:06

بسکتبال ایران به عنوان اولین رشته گروهی جواز حضور در رقابت های المپیک 2020 را کسب کرد.

به گزارش منهای فوتبال، یک چشم مان به بازی ایران با فیلیپین بود و چشم دیگرمان به بازی چین با نیجریه، باید چین می باخت و ما هم با 16 اختلاف امتیاز برنده می شدیم تا جواز صعود به المپیک به ایران می رسید، همین اتفاق هم افتاد و نیجریه به یار بسکتبال ایران بدل شد و با پیروزی ۸۶  بر 73 چین را در خانه در حسرت المپیک باقی گذاشت. اینجا باید گفت خدا بسکتبال ایران را دوست داشت و راه المپیکی شدن آن را هموار کرد.

بالاخره یک بازی دلچسب بدون استرس از تیم ملی بسکتبال دیدیم وقتی اختلاف به بیش از 20 امتیاز رسید نفس راحتی کشیدیم و دعا دعا کردیم برای باخت چین به نیجریه. باز هم شانس با ایران یار بود که استرس بر چشم بادامی ها غلبه کرد و در مقابل قوای بدنی نیجریه نتوانستند مقاومت کنند.

اما در این طرف بازی روان بسکتبالیست های کشورمان از همان دقایق ابتدایی نشان داد که ایران هدفی جز برنده شدن ندارد، در مقابل اما فیلیپین بدون انگیزه هیچ حرفی برای گفتن نداشت حتی با بلچ آمریکایی هم نتوانستند در برابر ایران حرفی برای گفتن داشته باشند تا ایران 95 بر 75 پیروز میدان لقب بگیرد. صمد نیکخواه بهرامی مثل یک کاپیتان هوشیار در زمین بود و با دو بال خود بهنام یخچالی و محمد جمشیدی هر چه امتیاز بود جمع کردند اما در زیر حلقه باز هم حامد حدادی حرف اول را زد و جالب آنجا بود که سجاد مشایخی هم در ریباند به کمک او آمده بود. ایران شاید اولین بازی بود که در این تورنمنت بدون نقص بازی کرد و نشان داد که در آسیا همچنان قدرت اصلی است اما برای جهانی درخشیدن جای کار بسیار دارد.

حالا بسکتبال ایران به المپیک صعود کرده است. اولین رشته تیمی که حضورش در المپیک قطعی شده و برای سومين بار بعد از ١٩٤٨ لندن، ٢٠٠٨ پكن راهی المپیک 2020 توکیو خواهد شد.

بازیکنان ایران اگرچه در این رقابت ها 3 شکست ثبت کردند اما در همان دیدارها هم نشان دادند که از حریفان جهانی کم ندارند و می توانند خوش بدرخشند. آنها ما را امیدوار کردند که اگر درست هدایت شوند توانایی درخشیدن در المپیک 2020 را هم دارند. کاش قدر این بازیکنان را بیشتر بدانیم و آنها را پر بار راهی المپیک کنیم تا شاید اگر در جام جهانی به شانس ها پشت پا زدیم در المپیک با روی باز از آنها استقبال کنیم و شگفتی ساز لقب بگیریم.

باید به بازیکنان ایران خسته نباشید گفت آنها با یک بازی فوق العاده سوای نتیجه جام را مقابل پورتوریکو شروع کردند و با یک بازی دیدنی هم مقابل فیلیپین به پیروزی رسیدند. صعود به المپیک به هر روشی که بود دل بسکتبال را بعد از مدت ها شاد کرد و لبخند را به این خانناده هدیه داد، امروز همین برای ما کافی است. این یک روز از تلخی ها یاد نکنیم و تحلیل عملکرد ایران در این جام باشد برای روزی دیگر.
سعیده فتحی

 

اسپانیا قهرمان جام جهانی بسکتبال- 2019/ رکورد عجیب ایران برای صعود به المپیک

اسپانیا قهرمان جام جهانی بسکتبال- 2019/ رکورد عجیب ایران برای صعود به المپیک

آرژانتین و اسپانیا در فینال جام جهانی بسکتبال

آرژانتین و اسپانیا در فینال جام جهانی بسکتبال