Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

ارزش گذاری رویدادها و پیام های سفارشی

جمعه 20 اسفند 1400 ساعت 05:47

با وجود گسترش راه های اطلاع رسانی و دسترسی آسان به اطلاعات، یکی از چالش های جامعه ورزش را می توان ارزش گذاری و تشخیص سطح مسابقات دانست. مسلما افرادی که در سطوح بالای مدیریتی ورزش هستند، می بایست قدرت تمییز میان رویداد مهم و غیر مهم را داشته باشند.

در مقاله ای می خواندم: «حقیقت خودش وجود داد، این دروغ است که ساخته می شود.» در ورزش نیز این جمله صدق می کند. مردم به خوبی رویدادهای مهم را می شناسند و از اهمیت مسابقات آگاه می باشند.

در روزهای گذشته و پس از نائب قهرمانی تیم هاکی روی یخ در کشور قرقیزستان، شاهد موجی از اخبار و پیام های سفارشی بودیم. بدون شک برخی از این تبریک گویان شناخت حداقلی از این رشته ورزشی داشتند و چه بسا حتی یکبار نیز یکی از این مسابقات را ندیده باشند.

مسابقات دیویژن 4 با حضور تیم های قرقیزستان، ایران، سنگاپور، مالزی و کویت برگزار شد و تیم کشورمان به نائب قهرمان این مسابقات دست یافت. در بهترین مقایسه ممکن و با ارفاق می توان دیویژن 4 را با دیویس کاپ دسته چهارم در رشته تنیس برابر دانست. که اخیرا نمایندگان تنیس کشورمان موفق شدند از دسته چهارم به دسته سوم صعود کنند. مسابقات هاکی روی یخ در گروه های مختلفی تقسیم و برگزار می شود و پس از دو سال تیم های برتر هر گروه به دسته بالاتر و تیم های انتهای جدول به دسته پایین تر سقوط می کنند. اگر به نام تیم های دیویژن 4 نگاه کنیم متوجه می شویم نمایندگان کشورمان کار سختی را نداشته اند.

البته باید اشاره کنیم که در سال های اخیر رشته ناشناخته ای مانند هاکی روی یخ در فدراسیون اسکیت تحولات خوبی را تجربه کرده و اتفاقات خوبی را شاهد بوده است اما اینکه از کاه کوه بسازیم و یا بالعکس با توجه به راه های دریافت اخبار به نظر کار درستی نخواهد بود.

هرچند چنین بزرگنمایی هایی در رشته های مهم به مراتب بزرگتر هم می باشد.  موفقیت دوندگان کشورمان درمسابقات دومیدانی ترکیه را به گونه ای جلوه دادند و سپس کارشناسان با توجه به رکودهای ثبت شده بیان کردند که در برخی ماده ها از لیگ داخلی کشورمان نیز پایین تر بوده است . در کاراته در خصوص قهرمانی آسیا بزرگ نمایی هایی  شد در حالی که بسیاری از نفرات شاخص از کشوری مانند ژاپن در آن شرکت نکرده بودند و قهرمان المپیکی ما در نتوانست در آسیا طلا بگیرد.

در تیر و کمان کشورمان دائم از موفقیت در کامپوند می گویند درحالی که رشته اصلی ریکرو است و دستاوردی در آن نداشته ایم. حتی مشاهده شده رئیس فدراسیونی در ادوار گذشته به نادرستی صحبت از قهرمانی در جهان کرده و رئیس جمهور وقت نیز پیام تبریک ارسال کرده در حالی که نه مسابقات جهانی بود و نه تیم کشورمان قهرمان شده بود.

اساسا این بزرگنمایی ها به یکی از راه های مدیریتی تبدیل شده است. روسای فدراسیون ها و انجمن ها برای مهم جلوه دادن خود و فدراسیون هایشان سخن از افتخار آفرینی و موفیت می کنند تا بتوانند سهم بیشتری را کسب کنند و در این راستا از چانه زنی و غلوها دوری نمی کنند. اما باید نظارتی در این زمینه وجود داشته باشد. طبیعتا مسئولان و نهادهای نظرتی و بالادستی ورزش می بایست جلو این بزرگ نمایی ها که بعضا به کتمان حقیقت منجر می شود را بگیرند. برای اینکه متوجه شویم هر رشته ورزشی در کجا قرار دارد کافی است اخبار را با مسابقات المپیک و مسابقات جهانی مقایسه کنیم. چندی پیش المپیک زمستانی در کشور چین برگزار شد و هاکی روی یخ هم جزو رشته های آن بوده است. اکنون بهتر می توانیم موجه شویم نائب قهرمانی در مسابقات جهانی هاکی روی یخ یعنی چه در حالی که حتی نزدیک به کسب سهمیه در المپیک زمستانی هم نشدیم.

به قلم: حسین محمدی

اسکندری: شیراز میزبان مسابقات آسیایی اسنوکر در مهر و آبان ۱۴۰۱ خواهد بود

قهرمانی راسخی در رنکینگ کشوری پاکت بیلیارد و قربانپور در رنکینگ کشوری اسنوکر

ممنوعیت حضور نماینده هیات رییسه فدراسیون‌های بدون رییس در انتخابات کمیته المپیک

تایید نام ۱۵ ورزشکار ایرانی برای دریافت بورسیه IOC

انتخاب هیات رئیسه و بازرس جدید انجمن ورزشی نویسان

سرپرست فدراسیون شمشیربازی منصوب شد

بازگشت حسین وفایی به کشور

داستان بازنشستگی داورزنی و رطب خورده‌ای که منع رطب می‌کند

ثبت نام ۵ کاندیدا برای ریاست فدراسیون بدمینتون

خداحافظ ایران من!

تغییرات در اسامی خبرگان ورزشی مجمع کمیته المپیک

پایان سومین دوره رنکینگ کشوری بولینگ آقایان

قهرمانی رعد پدافند اصفهان در لیگ برتر تنیس روی میز

تداوم صدرنشینی رعد پدافند در لیگ برتر تنیس روی میز

زمان جدید برگزاری بازی‌های آسیایی چین مشخص شد

عید سعید فطر گرامی باد

مدیریت اماکن به سبک عاصم یوسفی

اردوی آمادگی تیم ملی اسکیت فری استایل برگزار می شود

غربت مروارید سیاه  کشتی ایران! 

برگزاری مراسم بزرگداشت شهید مدافع حرم سید هادی سلطانزاده/اشک های صالحی امیری در مراسم بزرگداشت