Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

حاشیه در پیست دوومیدانی/سودی که به ضرر فدراسیون شد!

شنبه 23 شهریور 1398 ساعت 11:47

دوومیدانی ایران این روزها مشکلات زیادی را پیش روی خود می بیند؛ از اعتراض ملی پوشان و ورزشکاران این رشته نسبت به عدم توجه فدراسیون تا ایرادی که دیوان محاسبات نسبت به عملکرد مالی آن ها گرفته است.

به گزارش منهای فوتبال، 15 شهریور 98 زمان چهارسال ریاست مجید کیهانی در فدراسیون دوومیدانی به پایان رسید اما هنوز خبری از معرفی سرپرست برای این فدراسیون نیست؛ هرچند که حکم ریاست کیهانی 18 مهر ابلاغ شد.

صرف نظر از تمامی این مسائل اعم از نارضایتی ورزشکاران و عدم معرفی سرپرست برای فدراسیون، روزهای اخیر یک ابهام مالی برای دوومیدانی به وجود آمده است و آن برداشت سود از پول واریز شده از سوی وزارت ورزش به حساب این فدراسیون است.

موضوع از این قرار است که دیوان محاسبات (گروه حسابرسی ورزشی) طی نامه ای به ژاله فرامرزیان معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش علاام کرده که دستگاه های زیر نظر، حق دریافت سود از حساب بانک های دولتی یا غیردولتی را ندارند. فرامرزیان نیز براساس درخواست دیوان محاسبات این موضوع را به روسای فدراسیون ها و هم چنین مدیران کل ورزش استان ها اعلام می کند  اما فدراسیون دوومیدانی این موضوع را عملی نکرده است.( نامه ژاله فرامرزیان مربوط به 15 اردیبهشت سال 97 است.)

مجید کیهانی رییس فدراسیون دوومیدانی در این باره اعلام کرده که طبق آیین نامه مالی- معاملاتی، فدراسیون این اجازه را داشته که برای درآمدزایی از منابع موجود استفاده کند. ضمن اینکه تمامی سودها برای ورزشکاران و دوومیدانی هزینه شده است.
 
کیهانی همچنین مدعی است که پرونده این تخلف به دیوان محاسبات نرفته است و در بررسی های مالی از این فدراسیون هیچ مشکلی وجود نداشته  اما نکته قابل توجه این است که 28 مرداد سال جاری اکبر حیدری سرپرست گروه حسابرسی ورزشی دیوان محاسبات در نامه ای که رونوشت آن را به وزارت ورزش، دبیر و خزانه دار فدراسیون هم ارسال شده؛ درباره یک حساب که 10 خرداد 97 (دربانک دی) افتتاح شده و فدراسیون از آن سود دریافت می کرده توضیح خواسته است. درواقع این سود از مبالغی که وزارت ورزش به حساب فدراسیون واریز کرده ، دریافت شده است.


رییس فدراسیون  معتقد است اصلا جلسه ای در این رابطه در وزارت ورزش تشکیل نشده اما ژاله فرامرزیان معاون این وزارتخانه گفته که برای توضیحاتی در این باره کیهانی به وزارت خانه فراخوانده شده است.

یکی دیگر از حواشی مربوط به نحوه واریز پاداش مربیان و ورزشکاران این رشته است که وزارت ورزش در خصوص آن مدرک و رسید واریز از رییس خواسته است.

شاید اگر محمع سالیانه فدراسیون دوومیدانی برای سال 97 برگزار می شد این ابهامات  و سوالاتی که در این باره وجود دارد از بین می رفت. هرچند به نظر می رسد همین مشکلات باعث برگزار نشدن این مجمع بوده چرا که در مجامع گذشته هم سوالات مالی زیادی درخصوص عملکرد فدراسیون وجود داشت.

باید دید وزارت ورزش که کاملا در جریان این تخلف فدراسیون است چه زمانی دست به کار می شود و به صورت رسمی برای روشن شدن این ماجرا و ابهام مالی که به وجود آمده وارد عمل می شود. اگر هیچ گونه برخوردی صورت نگیرد قطعا فدراسیون های دیگر هم برای دریافت سود بیشتر دست به این کار می زنند و آن زمان این سوال پیش می آید که اگر این یک قانون شده چرا فدراسیون های ورزشی به آن عمل نمی کنند و وزارت هم نظاراتی بر آن ندارد.

سومی تفتیان در مسابقات بین المللی سوییس

سومی تفتیان در مسابقات بین المللی سوییس

کسب ‎۲ مدال طلا و جابه جایی یک رکورد ملی در تورنمنت هند

کسب ‎۲ مدال طلا و جابه جایی یک رکورد ملی در تورنمنت هند

یک طلا و یک برنز دوندگان ایران در مسابقات هند

یک طلا و یک برنز دوندگان ایران در مسابقات هند

پایان مرحله نخست لیگ دو و میدانی بانوان کشور با شکستن 3 رکورد ملی و 3 رکورد باشگاهی

پایان مرحله نخست لیگ دو و میدانی بانوان کشور با شکستن 3 رکورد ملی و 3 رکورد باشگاهی

ورزشکار چون امیدی به آینده ندارد دست به مهاجرت می زند

انتصاب خزانه‌دار و مدیر طرح و برنامه کمیته ملی پارالمپیک

برگزاری جام حذفی تنیس بدون حضور تماشاگران

به یاد علیرضا سلیمانی و آن عکس خاطره انگیز

ششمی خادم الشریعه در شطرنج آنلاین ویلهلم اشتاینیتس

برگزاری نشست هم اندیشی بانوان دوومیدانی

حضور طباطبایی در جلسه آنلاین کمیسیون پزشکی فدراسیون جهانی بسکتبال

طباطبایی: می توان با برنامه ریزی مناسب نسل اینده کاراته ایران را پرورش داد

مسابقات قهرمانی کشور پیشکسوتان کشتی برگزار می شود

آران رییس هیات اسکواش استان تهران شد

هفتمین دوره مسابقات دوی کوهستان مرداد و شهریور برگزار می‌شود

برنامه لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۱ اعلام شد

از قیاسش خنده آمد خلق را...

احتمال لغو المپیک 2021

تفاهم نامه کمیته بین المللی المپیک و سازمان بهداشت جهانی

برگزاری مسابقات کسب سهمیه کاراته المپیک در سال ۲۰۲۱

بازگشایی تمام اماکن ورزشی در مناطق سفید ایران

فروش 4 برابری کفش های مایکل جردن

نام نویسی از کاندیداها برای کرسی های وادا

سرمایه گذاری سنگین وزنه برداری در مبارزه با دوپینگ