Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

طنز( پنج شنبه ها در سفره خانه سلطانی)

سلطان بی سکه

پنجشنبه 11 مهر 1398 ساعت 02:38

سلطان با کلی «فر» و شکوه در سفره خانه سلطانی جلوس کرده بود و فرمان می راند و در جمع اهالی مدیران بخش های مختلف در مقام حکمرانی ظاهر شده بود و حکم می راند که دیگر هیچ کس حق ندارد بدون اذن من از سفره خانه خارج شود. یکی از آن میان گفت: حتی برای کارهای ضروری؟  که سلطان فرمود ضرورت را هم من تشخیص می دهم چرا که ما برای خود کامپیوتری هستیم و تمام اطلاعات و آمار را داریم.

سلطان با کلی «فر» و شکوه در سفره خانه سلطانی جلوس کرده بود و فرمان می راند. او که ید طولانی در سرکار گذاشتن افراد داشته و دارد در جمع اهالی مدیران بخش های مختلف در مقام حکمرانی ظاهر شده بود و حکم می راند که دیگر هیچ کس حق ندارد بدون اذن من از سفره خانه خارج شود. یکی از آن میان گفت: حتی برای کارهای ضروری؟  که سلطان فرمود ضرورت را هم من تشخیص می دهم چرا که ما برای خود کامپیوتری هستیم و تمام اطلاعات و آمار را داریم.

 پچ پچ میان مدیران درگرفت که مگر نظرات شورایی ما تا بحال به استحضار ایشان نمی رسید؟ یعنی تا الان ایشان نمی دانست در سفره خانه چه خبر است؟  آن یکی گفت: خوب معلوم است که خبر نداشتند و بیشتر وقت خود را یا به دوستان می دادند یا در اندیشه خاصه خرجی برای ناظران و بازرسان بودند تا مبادا به مقام سلطانی آسیبی برسانند. آن یکی گفت: مصیبت این است که حالا چگونه سلطان را پیدا کنیم و آیا اصلا می شود ایشان را دید که مجوز گرفت؟ آخر مقام سلطانی ایشان چنان شامخ است که قابل رویت نیستند. یکی در آن میان زمزمه کرد: اتفاقا راحت است به شرط آنکه ابتدا مشکل را با سلطان زاده در میان بگذارید که حلال تمام مشکلات، ایشان هستند و گره از کار بسیاری گشوده اند.

سلطان زاده آرام  گفت: این دیگر چه قانونی است که وضع کردی؟ که سلطان نگاهی از سر عقلانیت کرد و گفت تجربه نداری. اولا با این سخن منزلت تو و ارباب رجوعت بیشتر می شود و ثانیا قدیم ها سلطان را از سکه هایی که می داد می شناختند  با این خرابی اوضاع، ما که دیگر نمی توانیم سکه  بدهیم و  شده ایم سلطان بی سکه.  پس راهی نمی ماند بجز این کار، تا همه بدانند که ما هنوز که هنوز است و اگر از آسمان هم سنگ ببارد سلطان هستیم و خیالمان از بی خیالی بالادستی ها راحت.

یک خروس بی محل فریاد برآورد که برق برق، دوباره برق گرفتگی و قطع برق و... . سلطان خشمگین که چه شده؟  شنید که در بخش کاتبان سفره خانه برق اتصالی کرده و حتی یکی از کاتبان دچار برق گرفتگی شده اما بدتر آنکه یک قطع کلی هم در یکی از بخش های تابعه هم داشته ایم. آخر این آقای تجهیزی چه می کند؟

سلطان با اعصابی آرام فرمود نگران نباشید که با کریمان کارها دشوار نیست. این ها کوچکتر از آن است که اسباب قطع عنایت ما از دوستان شود. در این حال و هوا یکی دیگر فریاد زد افتاد آقا افتاد. چه افتاد؟ بخشی از فولادهای سفره خانه. سلطان گفت جای نگرانی نیست از نو درست می کنیم. گفتند درست کردنی نیست علی الظاهر  کار خراب تر از آن شده است که بشود درست کرد. سلطان پوزخندی زد و گفت: مقام سلطانی ما را کم نگیرید همین الان چرتکه را به کار می اندازیم و ثابت می کنیم که این خرابی هم خیلی بهتر از آبادی های قبلی است.

آقای منشی( که می توان او را کاتب و دبیر و ... هم نامید) بصورت یک کتی و درحالیکه تسبیح را می گرداند وارد شد و با همان لهجه خود گفت: داداش اینقد سلطان سلطان نکن. دست روزگار این فرمی ات کرده.  یادت رفته برای مایه پشت در اطاق ما وایمیسادی؟ بجای این حرفها بدهی های ما را بده که سخت گرفتاریم سلطان که هوا را پس دید چیزی نگفت و فقط زیر لب غرغر کرد که تو  پول که نمی تونی بیاری و بدهکاری رو نمی تونی بدی از اون طرف هم که قول آوردن هیچی رو نمی دی اصلا برای چی اومدی اونم با این شرایط که کلی برای ما دردسر درست کردی.

سلطان زاده که (کثیری) از افراد اطراف او را گرفته بودند بخشی از آنها را به آقای صندوق دار که او هم بدون هیچ سابقه ای و فقط بخاطر دوستی و نوشتن نطق های سلطان وارد سفره خانه شده بود حواله داد و گفت سخن را فعلا کوتاه کنیم  که فرصت کم است و کار بسیار.

 

معلولیت و ورزش

معلولیت و ورزش

ورزشگاه آزادی بدون تبعیض و ممنوعیت!

ورزشگاه آزادی بدون تبعیض و ممنوعیت!

دربی در سفره خانه سلطانی

دربی در سفره خانه سلطانی

 پنج شنبه ها و سفره خانه سلطانی

پنج شنبه ها و سفره خانه سلطانی

قهرمان تیراندازی: دادگر ورزش ما را نابود کرد

سرپرستی دوومیدانی هدیه وزارت به عملکرد منفی عرب در پرسپولیس

ایران با کسب 3 مدال در جایگاه نهم قرار گرفت

یک برنز حاصل کار بوکسور های نوجوان ایران در آسیا

کسب دو مدال توسط پاروزنان ایران در ماراتن قایقرانی آسیا

کیمیا علیزاده در لیست الهام‌بخش‌ترین زنان جهان

معلولیت و ورزش

پول بیت المال در تیراندازی چرا و چگونه هزینه می شود؟

جوانمردی به نشان نقره تپانچه ۱۰ متر بادی دست یافت/ ارم هفتم شد

ایرج عرب سرپرست فدراسیون دوومیدانی شد

رویارویی وفایی در مقابل اسطوره اسنوکر جهان

رقابت 600 ووشوکار از 102 کشور در شانگهای

ایران نائب قهرمان قایقرانی ماراتن آسیا شد

پیروزی هندبالیست های ایران مقابل کره‌جنوبی

پایان کار پاراتیراندازی ایران با ۲ نقره و یک سهمیه مستقیم

اورسجی: با میزبانی جام جهانی کبدی به دنبال کرسی های اول آسیا و جهان هستیم

رکوردشکنی خرید بلیط برای پارالمپیک توکیو2020 

ششمی رکابزنان جوان ایران در گام نخست قهرمانی آسیا

محمدی بر سکوی دوم دوچرخه سواری قهرمانی آسیا

سهمیه المپیک دوچرخه سواری ایران قطعی شد

ساندای ایران قهرمان جهان شد

شروع طوفانی پاروزنان ایران در روئینگ قهرمانی آسیا

صعود فیروزجا به رده بیست‌وهفتم برترین شطرنج بازان جهان

دومين مدال هانیه رجبی در ووشو قهرمانی جهان/ سه طلای دیگر به شاگردان اوجاقی رسید

تساوی ایران برابر کویت/ شانس کسب سهمیه المپیک از دست رفت

صعود 5سانداکار ایران به فینال قهرمانی جهان/ هانیه رجبی نقره گرفت

تایید تعلیق جودو ایران

الهه منصوریان بر سکوی قهرمانی ووشوی جهان/ پایان طلایی تیم سه نفره بانوان

پایان کار جودوکاران بدون کسب مدال

زمان قرعه‌کشی لیگ برتر والیبال مشخص شد

پایان کار کشتی آزاد ایران با 3 مدال

نوری در فینال پارا تیراندازی با کمان قهرمانی آسیا

۹ کاندیدای فدراسیون همگانی تایید صلاحیت شدند

عملکرد درخشان مقصودلو در مسابقات بزرگ سوئیس

تاريخ سازی مجيری در ووشوی قهرمانی جهان

۲ طلا برای سانداکاران بانوان ایران/ الهه منصوریان فینالیست شد

 6.6 برای موسوی در نخستین حضور

ترکیب جمشیدی‌ها در لیگ برتر بسکتبال کامل شد

یارکُشی به زبان ساده