Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

خودت در 21 سالگی چه می‌کردی؟

امیر محمد یزدانی کشتی‌گیر 21 ساله تیم ملی ایران در مسابقات جهانی نروژ به مدال نقره رسید. فینال او و حریف روس، دست‌مایه‌‌ی خوشمزگی برخی‌ها در شبکه‌های اجتماعی شد. یزدانی به خاطر روی پل رفتن و فیتیله‌پیچ شدن، بازی را با نتیجه 14 بر 4 به حریف قدر و چغرش واگذار کرد. این فیتیله پیج شدن، طنازان را به یاد نقی معمولی در سریال پایتخت انداخت. او هم در فینال فیتیله‌پیچ شده بود.

طنز و شوخی خوب است؛ به ویژه در این زمانه که مردم بیشتر از هر دوره دیگری احتیاج به خندیدن و شاد شدن دارند. اما حواس‌مان هست که ممکن است همین شوخی‌های ساده، مسیر این جوان 21 ساله را عوض کند؟ شاید او با خواندن این مطالب، اعتماد به نفسش را از دست بدهد و دیگر نتواند مثل گذشته کشتی بگیرد.

جوانی که در شبکه‌های اجتماعی در حال به سخره گرفته شدن است، مدال طلای قهرمانی نوجوانان جهان، قهرمانی امیدهای آسیا و حالا نایب قهرمانی جهان را دارد. یادمان نرود او تنها 21 سال سن دارد.

همان‌هایی که امروز فیتیله‌پیج شدن یزدانی را مسخره می‌کنند، در 21 سالگی خود کجا بودند؟ قول می‌دهم بسیاری از آنها  اجازه تنها سفر رفتن را نداشتند. اگر دانشگاه را درک کرده باشند، احتمالا جرات بیان نظرات خود را در جمع نداشتند. شاید پول جیب خود را از پدرشان می‌گرفتند.

اگر هم، هم سن و سال یزدانی هستید، الان چه می‌کنید؟ در 19 سالگی که او قهرمان امیدهای جهان شد، شما چه می‌کردید؟ یزدانی در 15 سالگی قهرمان نوجوانان جهان شده است! شما در این سن اجازه ماندن در خانه دایی و یا خاله را داشتید؟

حالا همین‌ها به خاطر چند لایک بیشتر، جوان 21 ساله‌ای را مسخره می‌کنند که در اوج جوانی به مرحله‌ای از پختگی رسیده است که بسیاری از پیشکسوتان کشتی در حسرت آن هستند.

یزدانی به خاطر یک اشتباه که آنهم حاصل جوانی او بود، کشتی را واگذار کرد. خود ما اشتباه نداریم؟ هرچه تصمیم می‌گیریم به موفقیت ختم می‌شود؟

آدمی با اشتباه‌هایش بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. انسانی که در زندگی اشتباه نکند در دسته معصومان قرار می‌گیرد. همین محاسبه اشتباه کشتی گیر جوان ما، باعث می‌شود در رقابت‌های دیگر به راحتی مدال طلا دست پیدا کند. امیر محمد یزدانی نامی است که همچون حسن یزدانی؛ سال‌ها خواهد درخشید و ما از کشتی‌های او لذت خواهیم برد.

به خودمان اجازه ندهیم به خاطر لحظه‌ای خندیدن، آینده یک جوان دلاور را خراب کنیم. سرکوفت زدن و مسخره کردن، زندگی خیلی‌ها را خراب  و آنها را از هدف‌شان دور کرده است.

یزدانی سال‌های دست نخوره بسیاری پیش رو دارد. به او کمک کنیم تا پرچم ایران در همه مسابقات مختلف به اهتزار در بیاورد.  


به قلم مصطفی داننده

روز جهانی افراد با نیازهای خاص و معرفی یک کتاب

دو رباعی از پوریای ولی

سودمندی و ناسودمندی حضور برخی از نمایندگان مجلس در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو

تفاوت مربی ورزش همگانی با پزشک عمومی برای کشور!

تداوم پیروزی های مقتدارانه وفایی در مسابقات قهرمانی انگلستان

برگزاری المپیک ناشنوایان در برزیل قطعی شد

کیومرث مهرابی: با قدرت به لیگ کشتی باز می گردیم

شاهکار حسین وفایی در مقابل مرد شماره یک اسنوکر جهان

حاشیه های چالش برانگیز بدنسازی به کجا ختم می شود؟

قره گوزلو قهرمان رنکینگ استانی اسنوکر استان تهران شد

کلنگ زنی اولین آکادمی بین المللی جودو در کشور/ ارائه دان یک تا ۳ کودوکان در ایران

تمجید باخ از اقدامات میراث ماندگار پاریس2024 و لس آنجلس2028

حضور مدیر اجرایی IOC در "جشنواره اتحاد از طریق ورزش"

پایان کار پینگ پنگ بازان ایران در آمریکا

جدال جذاب وفایی- سلبی در مسابقات UK Championship ۲۰۲۱

پیروزی نوشاد عالمیان در تنیس روی میز قهرمانی جهان

۳ شرط مهم IOC برای ماندن وزنه برداری در المپیک ۲۰۲۴

قالیباف در رونمایی از سردیس قهرمانان بازی‌های آسیایی/ صالحی‌امیری: ورزش اولویت رئیس مجلس باشد

ویزای آمریکا برای رئیس فدراسیون تنیس روی میز صادر شد